Często poszukujemy nowości rynkowych, żeby stymulować rozwój naszych dzieci przez zabawę, a pod nosem są nie zawsze doceniane klasyki takie jak układanki i puzzle. Choć w pierwszym odruchu możemy chcieć sięgnąć po puzzle z bohaterami znanych bajek, warto od czasu do czasu zdecydować się na nieco mniej popularne, ale za to znacznie ciekawsze pozycje. Dostępne układanki mogą się bowiem różnić nie tylko rozmiarem, liczbą elementów czy tematyką, ale nawet kształtem, materiałem wykonania czy… liczbą wymiarów, w których puzzle będą układane. Dzięki niekończącej się pomysłowości producentów możemy przebierać spośród tysięcy fantastycznych układanek, jednak warto wcześniej odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Jakie puzzle będą odpowiednie do możliwości rozwojowych małego dziecka?
Dlaczego puzzle są doskonałą zabawą dla dzieci?
Puzzle i układanki są znane z tego, że doskonale ćwiczą mózg, już od najmłodszych lat ucząc dzieci koncentracji, spostrzegawczości oraz cierpliwości. Z jednej strony wymagają spokojnego, analitycznego myślenia, a z drugiej – kreatywności i wyobraźni, co sprawia, że podczas jednej zabawy stymulowane są obie półkule jednocześnie. Dodatkowo puzzle stanowią doskonały bodziec trenujący pamięć roboczą, z której dziecko intensywnie korzysta, poszukując informacji o widzianych chwilę wcześniej kształtach i kolorach. Warto również wspomnieć, że układanie puzzli ma niebagatelny wpływ na rozwój zdolności manualnych dziecka, co jest dodatkową motywacją, aby sięgać po układanki wykonane z nietuzinkowych materiałów.
Czym należy się kierować przy wyborze puzzli dla dziecka?
Rozbudowane puzzle, z którymi dorośli nie mają większych problemów, nie tylko stanowią dla młodszych dzieci nie lada wyzwanie, ale mogą nawet całkowicie zniechęcić maluchy do tej formy zabawy. Z tego powodu warto przede wszystkim wybierać układanki mniejsze, złożone z kilkudziesięciu lub nawet kilkunastu elementów. Nie muszą być to również klasyczne prostokątne puzzle, lecz takie, które będą ćwiczyły spostrzegawczość maluchów i zdolność dopasowania do siebie odpowiednich kształtów. Należy także pamiętać, że maluchy mają skłonność do poznawania świata poprzez wszystkie zmysły, czyli zarówno wzroku czy dotyku, jak i smaku. Oznacza to, że zamiast puzzli tekturowych, lepiej rozważyć zakup układanki, która będzie w stanie wytrzymać ssanie i gryzienie bez szkody dla zabawki oraz zdrowia dziecka.
Jakie puzzle kupić dla jakiego dziecka?
- Maluchy w wieku żłobkowym
Dla najmłodszych pociech zdecydowanie najlepszym wyborem będą puzzle drewniane. Nie tylko wytrzymują one bezpośredni kontakt z buzią ciekawego świata dziecka, ale są także odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne powstałe w tych sytuacjach, gdy maluch postanowi użyć elementów układanki nie do końca zgodnie z ich przeznaczeniem (np. trenując rzuty do celu czy grę na niewidzialnych cymbałkach). Materiał wykonania nie ogranicza jednak różnorodności dostępnych opcji – możemy bowiem wybierać między puzzlami w formie kostek, klocków, stempelków czy deseczek z obrazkami, które trzeba uzupełnić o brakujące elementy. Puzzle drewniane to także doskonały rodzaj aktywności pod kątem rozwoju motoryki i treningu chwytu pęsetkowego u najmłodszych dzieci.
- Przedszkolaki
Dużą popularnością wśród układanek dla dzieci w wieku przedszkolnym cieszą się puzzle sensoryczne. Wspomagają one prawidłowy rozwój zmysłów dzięki przyjemnej w dotyku fakturze, ruchomym elementom i żywym barwom. Ciekawą opcją są też puzzle podłogowe, np. w formie miejskich ulic, które mogą później służyć jako mata do zabawy samochodzikami lub figurkami. Warto również zwrócić uwagę na dźwiękowe puzzle, które w nagrodę za umieszczenie elementu w prawidłowym miejscu na planszy generują dźwięk odpowiadający danemu obrazkowi – mogą to być zwierzątka, pojazdy, instrumenty muzyczne i wiele, wiele innych. Znów puzzle progresywne mają tę zaletę nad innymi propozycjami, ponieważ stopniowo zwiększają trudność zabawy i uczą dzieci radzić sobie z układankami o coraz większej liczbie elementów.
- Starsze dzieci
Dzieciaki, które rozpoczęły już przygodę ze szkołą, często szukają coraz to nowych bodźców i doświadczeń, dlatego nie lada gratką będą dla nich… puzzle świecące w ciemności! Tego typu układanki nadają zabawie zupełnie nowego wymiaru atrakcyjności – na złożeniu grafiki frajda się bowiem nie kończy, a kiedy nadchodzi noc, znana dziecku kompozycja nabiera fluorescencyjnych, niemal magicznych konturów. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym radzą sobie także z nieco bardziej rozbudowanymi układankami, dlatego spokojnie można im sprezentować puzzle artystyczne sięgające nawet kilkuset elementów bądź układanki o nieregularnych kształtach tworzące po ułożeniu np. kontury zwierząt. Ciekawą propozycją są też kartonowe puzzle takich marek jak Mudpuppy, które w 90% są produkowane z makulatury – nie wpływa to w żaden sposób na wysoką jakość wykonania układanek, a można z ich pomocą pokazać pociechom, że warto sięgać po przedmioty przyjazne środowisku. Starsze dzieci mogą także pokusić się o tworzenie budowli niczym najwięksi światowi architekci z precyzyjnie wykonanych, dwuwarstwowych puzzli 3D. Tego typu wyzwania będą stymulować pamięć, koncentrację i sprawność manualną, co z pewnością zaprocentuje w kolejnych latach szkolnej nauki.